Breaking news
  1. Fall League Showcase Rosters
  2. WELCOME TO THE NYBA
  3. DONTAE JONES – MR 615
  4. GET READY The 2020 Season is almost here

Season Schedule

2020 NYBA

Fall League

League  Schedule

2020 NYBA Fall League Schedule

Week 1 Oct. 17, 2020 (Knowledge Academies)

Main HS GYM

11am- T. Breiner vs. H. Bell (JV)

11:40am- M. Holloway vs. H. Bell (JV)

12:20pm- T. Breiner vs. A. Crisden (JV)

1:10pm- D. Keary vs. A. Crisden (JV)

1:50pm- M. Holloway vs. P. Lewis (JV)

2:30pm- D. Steward vs. P. Lewis (JV)

3:10pm- D. Keary vs. D. Steward (JV)

3:50pm- J. Adams vs. D. Jones/ Poore (VAR)

4:30pm- K. McHenry vs. E. Camel (VAR)

5:10pm- K. McHenry vs. D. Jones/ Poore (VAR)

5:50pm- North Carolina (J. Adams) vs. MS State (D. Jones) (Showcase)

6:30pm- Duke (M. Singleton) vs. North Carolina (J. Adams) (Showcase)

7:10pm- E. Camel vs. J. Adams (VAR)

 

Small MS GYM

11am- D. Keary/Lewis vs. K. Varpness (JPW)

11:40am- K. Varpness vs. W. Thomas/McDonald (JPW)

12:20pm- E. Camel vs. D. Keary/Lewis (JPW)

1:10pm- W. Thomas vs. E. Camel (JPW)

1:50pm- E. Mcdonald vs. G. Brown (PW)

2:30pm- G. Brown vs. P. Miller (PW)

3:10pm- M. Young vs. E. Mcdonald (PW)

3:50pm- P. Miller vs. M. Singleton (PW)

4:30pm- M. Singleton vs. M. Young (PW)

5:10pm- NYBA Girls vs. Wildcats (MS Girls)

5:50pm- FIE vs. Wildcats (MS Girls)

6:30pm- NYBA Girls vs. FIE (MS Girls)

7:10pm- MS State (D. Jones) vs. Duke (M. Singleton) (Showcase)

 

 

Week 2 Oct. 24

Main HS GYM

11am- H. Bell vs. A. Crisden (JV)

11:40am- M. Holloway vs. A. Crisden (JV)

12:20pm- T. Breiner vs. P. Lewis (JV)

1:10pm- P. Lewis vs. H. Bell (JV)

1:50pm- D. Keary vs. M. Holloway (JV)

2:30pm- T. Breiner vs. D. Keary (JV)

3:10pm- NYBA Girls vs. Team Baisley (MS Girls)

3:50pm- Team Baisley vs. Wildcats (MS Girls)

4:30pm- Wildcats (MS Girls) vs. NYBA Girls (MS Girls)

5:10pm- K. McHenry vs. J. Adams (VAR)

5:50pm- Kentucky (D. Keary) vs. Duke (M. Singleton) (Showcase)

6:30pm- North Carolina (J. Adams) vs. MS State (D. Jones) (Showcase)

7:10pm- Kentucky (D. Keary) vs. MS State (D. Jones) (Showcase)

 

Small MS GYM

11am- E. Camel vs. K. Varpness (JPW)

11:40am- D. Keary/Lewis vs. W. Thomas (JPW)

12:20pm- K. Varpness vs. D. Keary/Lewis (JPW)

1:10pm- W. Thomas vs. E. Camel (JPW)

1:50pm- P. Miller vs. E. Mcdonald (PW)

2:30pm- P. Miller vs. M. Young (PW)

3:10pm- E. Mcdonald vs. M. Singleton (PW)

3:50pm- M. Young vs. G. Brown (PW)

4:30pm- G. Brown vs. M. Singleton (PW)

5:10pm- D. Jones/ Poore vs. E. Camel (VAR)

5:50pm- J. Adams vs. D. Jones/ Poore (VAR)

6:30pm- K. McHenry vs. E. Camel (VAR)

7:10pm- Duke (M. Singleton) vs. North Carolina (J. Adams) (Showcase)

 

 

Oct. 31

BYE WEEK FOR ALL BOYS TEAMS

MS Girls Oct. 31, 2020
Bass Street Church
Address 3447 brick church pk Nashville, TN 37207
10am NYBA vs FIE (Felton)
11am Wildcats vs  Batey
12pm NYBA vs Batey
1pm Wildcats vs FIE (Felton)

NOV. 7 @ Knowledge Academies

Court 1

11am- . Crisden vs. M. Holloway (JV)

11:40am- H. Bell vs. T. Breiner (JV)

12:20pm- T. Breiner vs. M. Holloway (JV)

1:10pm- P. Lewis vs. H. Bell (JV)

1:50pm- D. Keary vs. P. Lewis (JV)

2:30pm- D. Keary vs. A. Crisden (JV)

3:10pm- E. Camel vs. J. Adams (VAR)

3:50pm- D. Jones/ Poore vs. E. Camel (VAR)

4:30pm- K. McHenry vs. J. Adams (VAR)

5:10pm- K. McHenry vs. D. Jones/ Poore (VAR)

5:50pm- Duke (M. Singleton) vs. MS State (D. Jones) (Showcase)

6:30pm- MS State (D. Jones) vs. North Carolina (J. Adams) (Showcase)

 

Court 2

11am- K. Varpness vs. W. Thomas (JPW)

11:40am- D. Keary/Lewis vs. W. Thomas (JPW)

12:20pm- E. Camel vs. D. Keary/Lewis (JPW)

1:10pm- E. Camel vs. K. Varpness (JPW)

1:50pm- M. Singleton vs. M. Young (PW)

2:30pm- M. Young vs. E. Mcdonald (PW)

3:10pm- P. Miller vs. M. Singleton (PW)

3:50pm- G. Brown vs. P. Miller (PW)

4:30pm- E. Mcdonald vs. G. Brown (PW)

5:10pm- NYBA Girls vs. Wildcats (MS Girls Championship)

5:50pm- North Carolina (J. Adams) vs. Kentucky (D. Keary) (Showcase)

6:30pm- Kentucky (D. Keary) vs. Duke (M. Singleton) (Showcase)

 

 

 

Sunday Nov. 8

NYBA Fall League Tournament

$5 Entry for All 13 years & over

 

Court 1

1pm- D. Keary vs. K. Varpness JPW(G1)

1:40pm- JPW (G1 Winner) vs. JPW (G2 Winner) Championship

2pm- M. Singleton vs. M. Young   PW (G1)

5pm- E. Camel vs. J. Adams VAR (G1)

5:30pm- M. Holloway vs. T. Breiner   JV (G1)

6:05pm- H. Bell vs. (Winner G1) JV (G4)

6:40pm- VAR (G1 Winner) vs. VAR (G2 Winner) Championship

7:15pm- North Carolina vs. MS State SC (G1)

7:50pm- SC (G1 Winner) vs. SC (G2 Winner) Championship

 

 

Court 2

1pm- McDonald/Thomas vs. E. Camel JPW (G2)

1:40pm- E. McDonald vs. G. Brown   PW (G2)

2pm- P. Miller vs. (Winner G2) PW (G3)

2:40pm- PW (G1 Winner) vs. (G3 Winner)   Championship

5pm- McHenry vs. D. Jones/Poore VAR (G2)

5:40pm- A. Crisden vs. P. Lewis  JV (G2)

6:20pm- D. Keary vs. JV (Winner G2) JV (G3)

7pm- Kentucky vs. Duke SC (G2)

7:40pm- JV (G4 Winner) vs. JV (G3 Winner) Championship

 

 

 

Covid-19 protocols include: Required temperature check for all entering gym, spectators are required to wear masks & social distance, limited seating will be available for spectators, if any child is feeling ill or has persistent cough please do not bring to the gym.